Reglerne

 Hvad siger reglerne?

Stævneledelsen, golfklubberne og golfdistriktet har mulighed for at indføre en lokal regel som tillader anvendelse af afstandsmåler til konkurrencer.

– Beroende på et skøn tillader cirka halvdelen af de skandinaviske klubber allerede afstandsmålere og formodentlig følger resten snart siger Thorsten Hellmark, der arbejder i det svenske golfforbund med konkurrencer og idrætsudvikling.
Indenfor afstandsmåling er det ikke tilladt at anvende den såkaldte ”slope-funktion”. Den indebærer at golfkikkerten eller GPSen også har en funktion, der kan måle højdeforskelle. Udover det findes der til tider funktioner som temperatur-, vind- og hældningsmåling og disse er heller ikke tilladte. For ikke at komme til at købe en kikkert, med ikke tilladte funktioner skal du være omhyggelig med at vælge en kikkert som ikke har “slope-funktion”.

Ifølge grundreglen er det ikke tilladt at benytte apparater, som kan måle afstand– se teksten i Regel 14-3b. Derimod gives mulighed for at en stævneledelse kan indføre en lokal regel som tillader spillere at benytte hjælpemidler, som udelukkende måler eller bedømmer afstand.

Smartphone (Iphone, Android el. dylikt) eller  afstandsmålere?

Så skal du være ekstra opmærksom på at den type afstandsmålere som oftest IKKE er tilladte. Det er nemlig meget almindeligt at forprogrammerede programmer eller apps ikke kan slettes fra telefonen. Læser man reglerne grundigt nævnes det at der ikke må findes ikke tilladte funktioner tilgængelige uanset om du bruger dem eller ej.

Har du yderligere spørgsmål til reglerne om afstandsmålere?

Regelboken

Anmärkning till regel 14-3 Svenska

Note to rule 14-3 English

R&A USGA Joint Statement

Har du yderligere spørgsmål til reglerne om afstandsmålere?

Kontakt Kundeservice

Læs relaterede artikler:
SGF tillader afstandsmålere
Nordea Tour godkender afstandsmålere